Všetko zlé je na niečo dobré

Ako využiť aktuálnu situáciu vo svoj prospech?

Svet sa zastavil, spomalil.

Mnohé istoty prestali plniť svoju funkciu. Veľa ľudí si siahlo na svoje „dno“, či už finančné, vzťahové, osobné. Spoločnosť sa začala výrazne polarizovať.

Napriek všetkým náročným okolnostiam, ktoré pandémia priniesla, mnoho ľudí sa naopak NAŠTARTOVALO. Využili situáciu a premenili „zlé podmienky“ na nové príležitosti. Sny na ciele. Išli do akcie.

U mňa sa svet vonku zastavil s mojim osobným svetom, dňom, kedy sa mi narodila dcéra. Moje vnímanie celospoločenského diania je odlišné kvôli materstvu, ktoré mi zmenilo priority. Napriek tomu som tiež urobila zmenu, postupne som si začala vedome vytvárať čas na svoje aktivity, premýšľať nad mojím smerovaním a konať, niekedy viac inokedy menej.

 

Nájsť si vždy čas na seba.

Aj keby ste sa mali venovať sebe a svojim snom (snívam o niečom), cieľom (idem do akcie a konám) minimálne 5 minút denne, za týždeň je to 35 minút, za mesiac 140 minút a za rok 1680 minút. A čo ak by ste si našli denne 30 minút, hm? Je to o vás, vašich hodnotách. Zo začiatku si ciele vyžadujú viac časovej investície, neskôr je to individuálne podľa toho aké veľké ciele máte. Ak je mojim cieľom naučiť sa plynule cudzí jazyk, budem sa mu zo začiatku venovať intenzívne, keď si ho osvojím, budem potrebovať menej času na precvičovanie.

Ja som začala vyrábať ručne odlievané sviečky z prírodného vosku. Páčilo by sa mi vyrábať častejšie, skúšať rôzne vosky, zdobenie sviečok, ale niekedy to Vesmír, dieťa, únava, lenivosť zariadi inak. Rovnakú záľubu si nájde napríklad aj viac ľudí, korona a na určitý druh vosku sa dlho čaká. Aj nepriaznivé okolnosti mi ukazujú, ako vážne to myslím s mojou záľubou. Tvorivých záľub som mala viac 😀

Okrem výroby prírodných sviečok som si založila blog. Ešte mesiac dozadu by som tvrdila, že ja nebudem mať blog a nebudem písať články, nikdy som sa nad touto formou vyjadrovania ani nezamýšľala. Vďaka materstvu a času, ktorý mám na premýšľanie (dieťa sa v noci budí, treba ju uspávať) som si dovolila viac uvažovať nad mojim smerovaním a realizovať postupné kroky.

Až keď človek prekročí svoju komfortnú zónu nastáva zmena, určitá forma prerodu, nového poznania, napredovania. Mojim cieľom je na tomto blogu inšpirovať, motivovať, podporovať mladých ľudí, ak môj článok v niečom pomôže aspoň jednej osobe, tak má pre mňa význam písať a tvoriť hodnotný obsah.

Voľný čas môžete využívať rôzne.

Minulý a aj aktuálny rok vnímam ako rok premeny, ak ju človek využije vo svoj prospech.

Vzdelávanie je dištančné, spoločenský život obmedzený, voľnočasové aktivity sú pozastavené a čas strávený na internete sa predlžuje. Internet viac ako kedykoľvek predtým nabral na svojej sile. Čas strávený v online priestore môže byť využívaný efektívne neefektívne. Sú mladí ľudia, ktorí si čas na internete vedia ustrážiť a sú aj takí, ktorí namiesto napísania jednej správy na messengeri strávia na sociálnych sieťach aj 3 hodiny pozeraním hocičoho.  

Teraz je „ideálny“ čas, kedy môžete využiť aktuálnu situáciu na vlastný sebaRozvoj. Veľa inštitúcii prechádza na online formu, čo je úžasné v tom, že človek sa môže zo svojho domu zúčastniť zaujímavých a prínosných činností:

 • školení
 • online programov
 • webinárov
 • rôzne vzdelávania
 • kurzov

Online priestor nenahradí osobný kontakt, ale je to alternatíva, ktorá šetrí čas bez potreby niekam cestovať a ak má človek aj záznam zo vzdelávania, kurzu, programu, môže si informácie prehrávať podľa potreby, čo na živom stretnutí nie je možné.

Ak premýšľate, ktorým smerom sa uberať po strednej škole, skúste využiť tento rok pre:

 • zlepšenie v predmete, ktorý vás baví
 • zlepšenie v športe
 • zlepšenie v umení
 • zlepšenie v cudzom jazyku
 • zlepšenie v stravovaní
 • vykročenie z komfortnej zóny
 • posilnenie vytrvalosti
 • naučiť sa oddychovať

Vyberte si hocijakú 1 oblasť. Na začiatok to stačí. Ak by ste si vybrali viac oblastí, ktoré chcete zlepšiť je dosť možné, že po krátkom čase by ste sa ničomu poriadne nevenovali, alebo by ste s tým prestali.

Ak si vyberiete napríklad zlepšenie v športe, určite si čo chcete dosiahnuť, za aké obdobie. Aký benefit vám prinesie zlepšenie v športe? Ako Vám to pomôže vo vašej budúcej profesii? Prečo ste si vybrali práve túto oblasť a nie inú?

Vytvorte si časový plán vášho cieľa. Zapíšte si jednotlivé kroky potrebné na jeho dosiahnutie. Ujasnite si vaše PREČO, prečo chcete daný cieľ dosiahnuť, pomôže vám to vytrvať, ak prídu pochybnosti, odkladanie, nechuť niečo robiť.

Akokoľvek sa rozhodnete tráviť svoj voľný čas v tomto roku, vyskúšajte aspoň trochu vykročiť z bezpečného prostredia a skúšajte niečo nové, aby ste si už teraz formovali, vytvárali priestor pre vašu ideálnu prácu. Investíciu do vzdelávania, do sebarozvoja vám nikto nevezme.

Ak nevyskúšaš, nezistíš. Ak vyskúšaš, zistíš.

 

Rada motivuje a podporuje študentov. Sprevádza ich k hlbšiemu spoznaniu seba, svojich schopností, silných stránok. Pomáha im správne sa rozhodnúť, ktorým smerom sa majú uberať po strednej škole. Viac o Anete si prečítajte tu >> Aneta je autorkou e-booku 5 krokov k zmene.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.