Oslavujte so mnou

Mám tri dôvody na oslavu 🙂
Nedávno som mala narodeniny, dcéra má narodeniny a „narodil“ sa nový e-book.

E-book som vytvorila ako darček pre vás, aby ste spoznali 5 tipov, ako nezahodiť svoj potenciál a rozhodli sa správne, kam po strednej škole.

Prvá dôležitá voľba, ktorú ste museli v živote uskutočniť, bola voľba strednej školy. V tom veku ste možno dali viac na názor rodičov, učiteľov.

  • Možno študujete na strednej škole, ktorá vás nebaví a považujete ju za jeden veľký OMYL.
  • Možno vás stredná škola veľmi baví/baví a ste spokojní, kde ste.
  • Možno ste, čo sa strednej školy týka neutrálni. Ani super, ani hrozné.

Alebo sa nachádzate niekde medzi týmito možnosťami.

Dôležitá voľba

Teraz vás čaká ďalšia voľba. Túto považujem za KĽÚČOVÚ. Ako sa rozhodnete, tak sa bude všetko na dané rozhodnutie nabaľovať ako taká snehová guľa. Predstavte si, že spravíte malú snehovú guľku a pustíte ju dole dlhým svahom. Aká veľká bude na konci?

A tak dopadne vaše rozhodnutie (okolnosti, skúsenosti sa budú nabaľovať na vaše smerovanie), či sa rozhodnete ísť študovať na vysokú školu a na aký odbor alebo sa zamestnať. Budúce smerovanie delím na dve hlavné kategórie – štúdium a práca, aj keď môžete študovať na vysokej škole externe a popri tom pracovať, môžete mať denné štúdium na vysokej škole a pracovať, môžete „iba“ pracovať.

Nie každý vie, dokáže zastaviť „snehovú guľu“ v polke kopca, keď je nespokojný, ako vyzerá, ako ide a spraviť novú snehovú guľku na inom kopci.

  • Môže sa stať, že budete študovať na vysokej škole a po prvom ročníku, (alebo aj neskôr) si uvedomíte, že to nie je presne to, čo by ste chceli robiť v živote, ALE, keď už máte 1.ročník za sebou, bola by škoda skončiť štúdium a znova skúšať prijímacie skúšky na iný odbor.
  • Môže sa stať, že budete zamestnaní a nepôjdete do inej firmy, nerozbehnete vlastné podnikanie, lebo už ste si zvykli, tam, kde ste a kolektív je vcelku dobrý. A čo ak to bude aj v inej firme rovnaké?

Práve preto som spísala 5 základných tipov, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť, akým smerom sa uberať po strednej škole, aby ste spravili rozhodnutie, s ktorým sa stotožňujete. 3 tipy sú zrealizovateľné v krátkom období, 2 tipy si vyžadujú viac času, sebaspoznávania, ale sú najviac prínosné.

Správne povolanie by malo súvisieť s vašim záujmom, vašou predstavou toho, čo vás baví.

Zvoľte si smerovanie, ktoré zodpovedá vašim záujmom, potrebám a požiadavkám trhu práce a naučte sa flexibilne uplatniť na trhu práce.

 

Rada motivuje a podporuje študentov. Sprevádza ich k hlbšiemu spoznaniu seba, svojich schopností, silných stránok. Pomáha im správne sa rozhodnúť, ktorým smerom sa majú uberať po strednej škole. Viac o Anete si prečítajte tu >> Aneta je autorkou e-booku 5 krokov k zmene.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.