Nová práca. Mám ísť do toho?

Je táto práca to, čomu sa mám venovať celý život??? Vážne?!

Budúce povolanie si “musíme” voliť v čase, keď mnohí z nás nevedia, čomu by sa chceli venovať.

Mladí ľudia mávajú veľa snov, cieľov, záujmov. Niektorí vedia presne, aká je ich pracovná cesta, a zároveň sú i takí, ktorí sa cítia neisto, stratene, bez jasného smerovania.

Veľa rodičov necháva konečnú voľbu budúcej profesie na svoje deti, chcú, aby si vybrali oblasť, ktorá ich bude baviť, ale stále sú aj rodičia, ktorí vedia presne, kam ich deti majú ísť, čomu sa majú venovať, aby sa v živote mali dobre a ich deti sa v celom tom procese nejako “vezú” a “zvezú”.

Prístup rodičov k voľbe budúcej profesie ich dieťaťa môže byť rôzny. A ktorý je ten správny? Rodič má iné skúsenosti, nadhľad, ako študent. Základom je komunikovať o tejto téme, poznať názor oboch strán. Samotné štúdium na strednej škole / vysokej škole nie je zárukou kvalifikovaného odborníka, ktorého dané smerovanie bude napĺňať.

Stredná škola / vysoká škola

Ak študujete strednú školu (vysokú školu), o ktorej ste si mysleli, že vás bude baviť a už v prvom ročníku by ste ju najradšej skončili, máte na výber, čo môžete spraviť:

  • Prihlásiť sa na inú strednú školu. “Stratíte” iba jeden rok a o to si predĺžite študentský život.

(Tipy: Využite dni otvorených dverí na danej škole; zistite si, či poznáte niekoho, kto školu navštevuje/navštevoval, aby ste mali bližšie informácie o predmetoch, samotnom štúdiu, spokojnosti žiakov, aj keď tá je subjektívna, čo vyhovuje druhým, nemusí vám; zistite si, aké je uplatnenie po danej škole).

  • Zmeniť študijný odbor v rámci strednej školy (ak sú na škole viaceré odbory).
  • Nezmeniť nič a nájsť si v aktuálnej škole predmet/ predmety / určité oblasti, ktoré vás zaujali a viac sa im venovať.
  • Ak si poviete, že v tejto škole je všetko hrozné a musíte ju dokončiť, stále si môžete nájsť aktivity, ktoré vás bavia vo svojom voľnom čase a v nich sa rozvíjať, napredovať, vzdelávať.

Rovnako, ako nespokojnosť so strednou školou / vysokou školou môže prísť časom nespokojnosť s prácou / kolektívom / zamestnávateľom / podnikaním / profesiou. A raz môžete stáť pred otázkami:

Čo mám spraviť ďalej?

Ako sa mám rozhodnúť?

Zmena práce môže byť pre dospelého človeka o niečo náročnejšia, ak má rodinu/hypotéku/…, aj keď sú ľudia, ktorí nemajú problém ukončiť jedno povolanie a začať druhé. Každý sme iný.

Zamyslenie:

Predstavte si, že od budúceho týždňa vám bude po celý rok prichádzať mesačne 5000,- eur (ak by niekto potreboval vyššiu sumu, môže si zvoliť inú) a jedinou podmienkou bude, aby ste si našli záľubu, ktorej sa budete pravidelne venovať a rozvíjať sa v nej. Čo by to bolo?

Nová práca

Aké máte možnosti, ak vás aktuálna práca nebaví, nenapĺňa alebo vám niečo nevyhovuje a potrebujete zmenu?

  • Dať výpoveď v aktuálnej práci a:

– nájsť si novú prácu,

– ísť na úrad práce a v tom čase sa pripravovať na vlastné podnikanie / vzdelávať sa pre nový pracovný smer,

– spraviť si pracovné prázdniny a dopriať si čas na rozhodnutie, čo ďalej (za ten čas môžete napríklad cestovať / robiť, ako dobrovoľník, stážista / byť doma,…),

– rozbehnúť vlastné podnikanie.

  • Skrátiť si pracovný úväzok (aby ste mali stály príjem) a:

– začať sa venovať svojej záľube / koníčku /odboru/ oblasti, v ktorej by ste mohli časom pracovať,

– využiť voľný čas  pre seba a utriediť si priority.

  • Pracovať na rovnakom mieste a:

– odkladať si peniaze pre vlastné podnikanie, aby ste si vytvorili finančnú rezervu,

– budovať popri zamestnaní svoje podnikanie – postupne, krok za krokom, bez tlaku na seba,

– venovať svoj voľný čas záľube – mať niečo, čo váš teší, dostáva vás do pohody.

Ak nespravíte žiaden krok k zmene a o svojej nespokojnosti v práci (v škole) budete len rozprávať veľa sa toho neudeje. Zmena so sebou prináša rôzne pocity, obavy, otázky.

Čo ak neuspejete?

Možno si poviete, že sa to síce pekne číta, ale realita môže byť iná, náročná. Skúste sa zamyslieť nad týmito otázkami, nechajte si na ne aj dlhší čas.

  • Čo najhoršie sa môže stať, ak neuspejete? (Dovoľte si byť pri odpovedi úplne úprimný, čoho sa najviac bojíte, že by sa mohlo stať).
  • Máte obavy z neúspechu?
  • Máte obavy z úspechu?
  • Čo ak bude niekto nepodporovať/nesúhlasiť/hejtovať vaše názory, vašu prácu?

Expert v odbore

Skúste sa inšpirovať druhými ľuďmi (nie ich kopírovať ), ktorí sa presadili / začali pracovať v oblasti, ktorá vás zaujíma a tiež sa k tejto profesii dostali postupne. Každý človek má svoj príbeh, čo ho viedlo k práci, ktorú robí.

Učte sa od expertov v danom odbore.

Ako sa úspešne presadiť?

Každá práca má svoje úskalia, ktoré bude treba z času na čas zdolávať. Presadiť sa v práci nemusí byť vždy jednoduché, ak by to bolo, robili by to „všetci“.

Ak chcete zvýšiť svoje šance na úspech:

  1. Dajte o sebe vedieť – prezentujte svoju prácu/tvorbu, váš príbeh.
  2. Budujte svoju značku (meno) – vyžaduje si to čas a prácu.
  3. Buďte autentický. Keď dvaja robia to isté, NIKDY to nebude rovnaké.
  4. Budujte si klientelu – budujte si s nimi „vzťah“.
  5. Verte svojej práci.
  6. Majte radosť zo svojej činnosti.

Tip na úlohy:
Napíšte si 3 listy, kde sa zamyslíte nad svojim životom, ako a ktorým smerom by sa mal uberať, ako chcete, aby váš život vyzeral.

List (o 1 rok neskôr)

Napíšete svojmu Ja v roku 2023 list, o tom:

Ako sa máte?
Ako sa vám darí?
Čomu sa venujete?
Na čom pracujete?
Koľko mesačne zarábate?
Čo sa vám podarilo?
Ako a kde bývate? S kým bývate?
Aké máte vzťahy?
Popíšte oblasti: zdravie, vzťahy, rodina, práca, Ja.

Rovnaké otázky si zodpovedzte v listoch o 5 a 10 rokov neskôr.

Na záver krátke zamyslenie:

Čakať, že vás bude práca baviť celý život, bez toho, aby ste pre to niečo robili (rozvíjali sa, vzdelávali, napredovali,…) je asi také isté, ako čakať, že budete svojho partnera ľúbiť rovnako, ako na začiatku vzťahu. Vzťahy / práca sa menia, ako sa meníme my, druhí, spoločnosť,…

Zároveň, ako jeden partner nemusí byť na celý život, nemusí byť ani jedna práca/povolanie. Prácu/povolanie môžete meniť, nadstavovať (zvyšovať kvalifikáciu/kariérne rásť). Venujte sa oblasti, ktorá vás baví a dáva vám zmysel.

Rada motivuje a podporuje študentov. Sprevádza ich k hlbšiemu spoznaniu seba, svojich schopností, silných stránok. Pomáha im správne sa rozhodnúť, ktorým smerom sa majú uberať po strednej škole. Viac o Anete si prečítajte tu >> Aneta je autorkou e-booku 5 krokov k zmene.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.