Krok do neznáma

Spravili ste niečo v poslednej dobe, čo považujete za krok do neznáma?

Pre mňa je to začiatok podnikania. Vždy som bola len zamestnanec, kde o všetky administratívne, ekonomické záležitosti bolo postarané. Stačilo „len“ podpísať pracovnú zmluvu a vykonávať svoju prácu.

Pri zakladaní živnosti som sa ocitla v novej pozícii. Tiež tu bol najdôležitejší môj podpis, ale úrady som si musela obehať sama (a áno funguje aj elektronické prihlásenie, vybavovanie prostredníctvom splnomocniteľa a o ďalších možnostiach neviem), niekedy aj viackrát na ten istý úrad, keď nastal komunikačný šum. Alebo nejaká inštitúcia potrebovala dokument z úradu, na ktorý som si myslela, že už nebudem musieť opäť ísť (podmienky založenia podnikateľského účtu).

Založenie živnosti nie je náročné, dá sa veľmi rýchlo vybaviť, keď človek vie, akú živnosť chce, aký predmet/-y podnikania. Potom stačí obehať zvyšné úrady (zdravotná poisťovňa, daňový úrad), založiť podnikateľský účet a je to.

Malá rada pri hocijakom vybavovaní: zistite si dopredu všetko, čo musíte mať, aby ste zbytočne neplytvali svojim časom.

Začiatok podnikania nie je pre mňa nepremysleným krokom. Zvážila som si, či to chcem „skúsiť“ a napriek tomu sa mi s touto oblasťou spájajú neurčité pocity, pretože neviem, čo od toho môžem očakávať. Nikdy som nepodnikala.

Bude sa mi dariť? 

Nebude?

Do práce dávam moje vedomosti, názory, seba a zvyšok nechám procesu. To neznamená, že budem len čakať, znamená to, že budem neustále tvoriť, prinášať nový obsah, produkty. Budem robiť, čo ma baví a dáva mi zmysel. Ak moja práca pomôže/nasmeruje aspoň jednu osobu, tak to má pre mňa význam.

Zmena obnáša mnohé kroky. Pre mňa sú to tieto:

 1. Prečo?
  Pred akýmkoľvek začiatkom je dobré si ujasniť svoje PREČO. Prečo chcem podnikať? Mojim zámerom je sloboda a sebarealizácia. Moje i vaše prečo je potrebným hnacím motor pri realizovaní našich snov a cieľov. Správne prečo je silná vnútorná motivácia. Keď prídu pochybnosti, únava, frustrácia, vtedy je dôležité pripomínať si, prečo sme začali.
 2. Vykročenie z komfortnej zóny
  Všetky úradnícke návštevy, ekonomické záležitosti sú pre mňa nepríjemnou súčasťou podnikania. Niekedy mám pocit, že ľudia nehovoria mojou rečou. S podnikaním sa učím prekračovať svoju komfortnú zónu. Známe prostredie je bezpečné, ale tam sa novému už nenaučíme (niekomu to tak vyhovuje a je to v poriadku).
 3. Učenie sa novému
  Ak by som nechcela podnikať, dobrovoľne by som si nenačítala, čo treba spraviť, čo treba sledovať, atď. Aj keď to nie je oblasť, ktorá ma zaujíma, získala som nové poznatky.
 4. Vzdelávanie
  Štúdium nových informácii v mojej téme je nikdy nekončiaci proces.
 5. Sebapoznanie
  Podnikaniu sa venujem krátko, napriek tomu je to spôsob, ako sa spoznávať a pracovať na sebe. Sebapoznanie sa mi veľmi spája s druhým bodom, vykročenie z komfortnej zóny.
 6. Vytrvalosť
  Myslím si, že práve vytrvalosť delí ľudí na úspešných a neúspešných. Mnohí to môžu vzdať:
  – krátko po začatí,
  – tesne pred momentom, kedy by prišiel prvý veľký úspech (môže to trvať aj roky),
  – prvom neúspechu,
  – zahltení sa (práca, práca, práca a na nič iné nemajú títo ľudia čas),
  – zistia, že nerobia, to čo ich skutočne napĺňa,
  – mali nereálne očakávania,
  – málo peňazí za prácu, zadlženie sa.
 7. Podpora
  Ak nám fandí aspoň jedna osoba v našom smerovaní, je to dobrá psychická podpora. Ak nemáte podporu v rodine, priateľoch nájdite si podobne zmýšľajúcich ľudí, ako ste vy.
 8. Inšpirácia
  Inšpirácia druhými (nie kopírovanie) vie priniesť veľa skvelých, nových nápadov.
  Pre mňa je inšpiratívne sledovať moju dcéru. Nachádzam si tu veľa paralel s mojim podnikaním. Prvé slová, úchop, pohyby, kroky, dieťa si ich osvojuje postupným opakovaním. Nestane sa, že sa na prvýkrát naučí krásne rozprávať, perfektne chodiť, chce to tréning. Tak isto, to je aj v podnikaní, učím sa opakovaním, skúšaním. Moje kroky môžu byť super až na stí krát, ale o dokonalosť tu nejde.
  Ďalšou studňou inšpirácie je príroda. Stačí byť v prítomnosti, všímať si okolie. Keď si zasadíme nejaké semienko, nevyrastie nám plod za jeden deň. V reálnom živote sme často nedočkaví a očakávame úspech hneď. Aj to je proces.
  Inšpirácia ľuďmi, rada sledujem ľudí, ktorí žijú svoj sen, pracujú na sebe, užívajú si svoj život, učia sa novému. Na sociálnych sieťach sa často prezentuje ilúzia šťastného, úspešného života, mne sa páči autenticita, jedinečnosť.

Podnikanie je pre mňa krok do neznáma. Prirovnám si to k predstave cesty, ktorá sa postupne odkrýva, spravím krok a vidím meter pred seba. Ako rýchlo budem postupovať záleží na mne. Dôležité je pre mňa, že ma to baví, venujem čas svojej sebarealizácii a pomáham druhým.

Čo mi prinesie tento krok do budúcnosti? To si netrúfam napísať.
O podnikaní som rozmýšľala pár rokov, iba v nekonkrétnych predstavách, že by som to chcela skúsiť, ale nevedela som v akej oblasti a či na to mám.
Som rada, že som sa na to odhodlala, pretože určite by som viac ľutovala, že som to neskúsila.

Ak máte oblasť, ktorej by ste sa chceli venovať, skúsiť ju realizovať, choďte do toho. Čo môžete stratiť, hm?


Ak nevyskúšaš, nezistíš. Ak vyskúšaš, zistíš.


Rada motivuje a podporuje študentov. Sprevádza ich k hlbšiemu spoznaniu seba, svojich schopností, silných stránok. Pomáha im správne sa rozhodnúť, ktorým smerom sa majú uberať po strednej škole. Viac o Anete si prečítajte tu >> Aneta je autorkou e-booku 5 krokov k zmene.
Komentáre
 1. Peťo píše:

  Anetka blahoželám k veľmi zaujímavému a podľa mňa skvelému rozhodnutiu. Podnikanie je najlepšia vec na svete. Užiješ si kopec srandy.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.