Kam po strednej škole

Sú študenti, ktorí vedia presne čo chcú robiť po strednej škole. Jedni chcú ísť študovať na vysokú školu, iní pracovať. Táto skupina nepotrebuje poradiť s ich pracovným smerovaním, sú vyhranení.

Sú aj takí študenti, ktorí si neveria alebo nevedia, čo majú robiť po strednej škole:

  • nič ich nebaví
  • bavia ich určité predmety len čiastočne
  • rodič chce, aby išli na vysokú školu
  • rodič chce, aby išli do roboty, lebo ujo im vybaví dobrú robotu napr. na stavbe v Nemecku
  • spolužiaci sú oveľa lepší, oni nemajú šancu
  • cítia sa hlúpi
  • učitelia ich odhovárajú od vybranej vysokej školy
  • chcú robiť profesiu, ktorú robí veľa ľudí
  • nepoznajú sa, nevedia aké majú silné stránky, talenty
  • najradšej by nič nerobili
  • chcú ísť na vysokú školu, na ktorú nemajú predpoklad (napr. ťažko sa im pamätá učivo, do učenia sa nútia a chcú ísť na medicínu)
  • ….

Pre túto skupinu študentov je vhodné najskôr absolvovať kariérové poradenstvo v poradenskom zariadení. Danú odbornú činnosť realizujú centrá pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a centrá špeciálno-pedagogického poradenstva.

Kariérové poradenstvo by mali absolvovať najmä nevyhranení študenti – tí, ktorí nevedia kam majú ísť po strednej škole – na vysokú školu, a akú? alebo do práce a do akej?

Prínosom kariérového poradenstva je diagnostika profesijných kompetencií. Študent cez testy, dotazníky, rozhovor spozná svoj predpoklad, silné stránky. Jednorazové testovanie odkryje určitý študentov potenciál, za krátky čas sa nedá otestovať široká škála.

Výchovný poradca je ďalšia kompetentná osoba, ktorá pomôže nasmerovať študenta.

Výsledky z testov, dotazníkov, rozhovor sú skladačkami do pracovného puzzle. Cieľom nie je hneď sa rozhodnúť, cieľom je začať viac premýšľať o sebe a začať využívať svoje silné stránky.

Sama by som bola rada absolvovala kariérové poradenstvo, keď som bola na strednej škole. V tom čase poradenské zariadenia realizovali testovania v ich zariadení a ja som o tejto možnosti dozvedela až neskôr. Rozhodovala som sa medzi odlišnými vysokými školami, ktoré boli humanitné.

Mínusom jednorazového kariérového poradenstva je jeho obmedzený zdroj informácii. Ak sa chce študent správne rozhodnúť, čo by mal robiť po strednej škole, mal by spoznať svoje silné stránky, talenty, svoj potenciál, svoje zlepšenia (slabosti), mal by si zbierať dokumenty svojich úspechov, rozvíjať sa, posilňovať svoju vytrvalosť. Sebapoznanie vyžaduje dlhší čas.

Dlhodobé poradenstvo, zážitkové workshopy, online programy sú veľkým prínosom na ceste k objaveniu pracovného zamerania. Absolvovanie dlhodobého programu sa môže zdať ako veľký výdavok, to áno, ale je to výdavok, ktorý je investíciou do vašej budúcnosti. Akú si ju spravíte, takú ju budete mať. Pracujte, študujte v oblasti, ktorá vás baví, budete sa rozvíjať, napredovať, budete mať radosť z toho, čo robíte.

Rada motivuje a podporuje študentov. Sprevádza ich k hlbšiemu spoznaniu seba, svojich schopností, silných stránok. Pomáha im správne sa rozhodnúť, ktorým smerom sa majú uberať po strednej škole. Viac o Anete si prečítajte tu >> Aneta je autorkou e-booku 5 krokov k zmene.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.