Ja som – Ty si – My sme

Sme rôzne typy osobností. Niektorí milujú spoločnosť, iní preferujú užší okruh ľudí. Mnohí z nás sú radi súčasťou nejakej komunity, skupiny.

Ak vás zaujíma určitá téma, o ktorej nechcete hovoriť s kamarátmi, alebo ich to nezaujíma, môžete si nájsť svoju skupinu, kde sú členovia s rovnakým záujmom.
Aktuálne sú najväčšie možnosti v online priestore. Či vás zaujíma šport, cvičenie, zdravá strava, ručné výrobky, cestovanie, osobný rozvoj, jazyky a iné určite sa na internete taká skupina nachádza.

Ste súčasťou nejakej skupiny? Aký benefit to pre vás má?

Ja som 2 mesiace súčasťou online komunity, ktorá je vytvorená v rámci online kurzu, ktorý absolvujem a musím úprimne povedať, že som nikdy nezažila takú silu skupiny, je nás tam síce okolo tisíc členov, aj keď, nie všetci sú aktívni. Vidieť, že v skupine sú ľudia, ktorých kurz napĺňa, sú aktívni, radi zdieľajú a sú nápomocní druhým.

Výhody online skupín

V čom vnímam výhody takýchto online skupín (napríklad uzavretá facebooková skupina) bez ohľadu na počet členov (samozrejme iná je interakcia, keď komunikuje 10 ľudí, a keď napríklad 100 a iná, keď 1000 🙂 so zameraním na spoločnú tému:

  • možnosť zdieľať svoje názory,
  • môžete zdieľať svoje otázky – podľa toho aká veľká je skupina, tak rýchlo dostanete odpoveď alebo sa skôr nájde niekto, kto bude vedieť poradiť, nasmerovať, pomôcť, môže aj správca skupiny,
  • zdroj inšpirácie,
  • pravidelná „dávka“ motivácie,
  • noví kamaráti, ktorí majú rovnakú záľubu, učia sa novej zručnosti, vzdelávajú sa v rovnakej téme (záleží na čo je skupina zameraná),
  • podpora od druhých,
  • vykročenie z komfortnej zóny, zo začiatku je náročnejšie, keď človek píše prvé komentáre, dáva konštruktívnu kritiku, píše svoje myšlienky, otázky,
  • väčšia radosť z aktivít, ak ste v skupine, ktorá je súčasťou nejakého kurzu, programu, vzdelávania,
  • radosť byť súčasťou dobrej komunity,
  • väčšie odhodlanie pracovať na sebe, meniť svoj život, keď vidíte, že aj iní sa to učia, zvládajú to.

Nevýhody online skupín

Ak skupina rešpektuje stanovené pravidlá a členovia skupiny komunikujú slušne, bez ponižovania druhých, urážania, nevynášajú zo skupiny zdieľania, názory jej členov, nie je v komentároch žiaden hejt, tak vnímam ako NEVÝHODY online skupiny najmä tieto:

  • ČAS strávený na internete
    Ak je veľká skupina/aktívni členovia v skupine, tak tam viete stráviť veľa času, skupina vás môže zahltiť.

               ⤹

    Je dobré nájsť si systém a stanoviť si čas, ktorý v skupine strávite, sledujte ľudí, ktorých príspevky vás zaujímajú.

  • Keď ste v aktívnej skupine, kde členovia často zdieľajú názory, otázky, pracujú na sebe a vy nie ste aktívni, pracujete pomalšie, ste nerozhodní, môžete mať z toho nepríjemné pocity, pochybovať o sebe, neveriť si.

                 

Naučte sa inšpirovať od druhých a zároveň prijať svoje tempo práce, ste jedineční, takí, akí ste. Posilňujte svoju sebadôveru. Skúšajte byť postupne aktívni v skupine, je to bezpečné prostredie. Ak by ste sa v skupine necítili bezpečne, tak zvážte či chcete byť jej členmi.

  • Ak vás neteší byť súčasťou vami zvolenej skupiny, tak odtiaľ odíďte. Predtým, ako skupinu opustíte, porozmýšľajte nad dôvodom.
  • Ste v skupine, ktorá vás zo začiatku veľmi inšpirovala, ale postupne zisťujete, že skupina s vami prestáva rezonovať, už vás tak nebavia príspevky, stačí odísť a máte pokoj 🙂
  • Online prostredie vám nevyhovuje, máte radi osobnú komunikáciu. Pohľadajte vo svojom okolí komunitu, ktorá sa venuje vašej záľube a začnite ju navštevovať.

Na facebooku som vytvorila uzavretú skupinu Tvor svoju budúcnosť pre študentov stredných škôl, ktorí sa rozhodujú, kam ďalej po škole. Cieľom skupiny je vzájomne sa inšpirovať, motivovať, podporovať, zdieľať svoje názory, otázky.

Trávte svoj čas na mieste aj v internetovom priestore, ktoré vám energiu dáva, nie berie.

Venujte svoj voľný čas ľuďom a činnostiam, ktoré vám dávajú zmysel a máte z nich radosť.

Rada motivuje a podporuje študentov. Sprevádza ich k hlbšiemu spoznaniu seba, svojich schopností, silných stránok. Pomáha im správne sa rozhodnúť, ktorým smerom sa majú uberať po strednej škole. Viac o Anete si prečítajte tu >> Aneta je autorkou e-booku 5 krokov k zmene.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.