Rozhovor s Peťou o starostlivosti o krásu

Peťka, masáž tváre a starostlivosť o pleť, ktorú poskytuješ je pre mňa vždy „sviatočným“ časom. Ako bezdetná som si každý mesiac dopriala ošetrenie pleti u teba, popri dieťati je to o niečo náročnejšie, ale každá jedna masáž je pre mňa časom, kedy môžem úplne vypnúť, relaxovať, aktuálne dobiť baterky a moja pleť to miluje.

Zaujímalo by ma, ako a kedy si sa dostala k starostlivosti o krásu?

K starostlivosť o krásu, vonkajšiu i vnútornú som sa dostala 8 rokov dozadu. Venujem sa ošetreniu metódou, filozofiou Dr.Hauschka, ktorá je založená na inom princípe, ako klasické ošetrenie.

Všetko to začalo „vďaka“ veľkým problémom, ktoré som mala s pleťou. Do 30-tky som mala veľké akné, cysty po tvári, ktoré mi doktori už nemohli vyliečiť, na všetko mi dávali len tabletky, antibiotiká. Potom mi primárka odporučila antikoncepciu. Toto všetko som skúšala, ale nič z toho nezabralo, akurát trocha antikoncepcia, ktorá mi spôsobila iné zdravotné problémy.

Problémy som mala od 20-tky, ale tým, že som pracovala v zahraničí, nevedela som si sama pomôcť, chodila som stále len po doktoroch. Moje trápenie trvalo 10 rokov a v 30-tke som si povedala DOSŤ. Poslednou kvapkou boli práve zdravotné problémy, ktoré som začala mávať z antikoncepcie. Rozhodla som sa, že už to viac nechcem užívať a budem sa sama zaujímať, ako sa liečiť a vyliečiť.

Moja prvá cesta liečenia začala zmenou stravy. Stravou som prišla na to, že sa mi začalo meniť myslenie, lebo som sa vnútorne vyčistila, a tak som prišla k duchovnému vzdelávaniu. Študovala som knihy o duchovne a do toho všetkého mi vesmír pritiahol prírodnú kozmetiku.

Príroda nám dáva všetko, čo pleti chceme dať, čo potrebuje. Nepotrebujeme chémiu, človek patrí do prírody a nemôžeme sa od nej oddeľovať.

Takouto cestou som sa dostala k biokozmetike Dr.Hauschka. Vyskúšala som ju na sebe a videla som, že účinkuje. Rok som sa čistila vnútorne cez stravu, pracovala na sebe – psychika (duchovno) a až potom som začala používať prírodnú kozmetiku, pri ktorej som mala za rok krásne výsledky.

Po 3 rokoch používania kozmetiky Dr.Hauschka som mala nutkanie zmeniť ju. Ako každá jedna žena, keď dlhodobo používa nejaký výrobok, má chuť niečo zmeniť. Na chvíľku som vyskúšala inú kozmetiku, o ktorej som čítala, že je výborná, nebola síce prírodná, bola drahšia v tom čase, ale chcela som skúsiť, či nebudem mať ešte krajšiu pleť, ako už mám. Pleť sa mi začala rapídne zhoršovať, vtedy som si uvedomila, čo pleti robí chémia. Všetko som vyhodila a začala som znovu používať prírodnú kozmetiku Dr. Hauschka. Používam ju 12 rokov a nedám na ňu dopustiť, pretože pleť sa mi vylepšila a dostala rovnováhu.

Keď som na sebe videla veľké výsledky, uvedomila som si, že by som strašne chcela pomáhať aj druhým ženám. Videla som okolo seba veľa žien, ktoré majú podobné ťažkosti s pleťou. A bolo mi ľúto, že si nevedia pomôcť. Mala som troška znalosti, vedomostí, ale nevedela som, ako začať.

Tým, že prišla prvotná myšlienka, že chcem pomáhať ženám a nie zarábať, tak mi vesmír pritiahol školenie v Nemecku. Začala som sa odborne vzdelávať. Musela som získať určité znalosti, zručnosti a keď lektori videli, že ich ovládam, skontrolovali ma, vyskúšali. Keď boli spokojní s mojou prácou a znalosťami mohla som školenie ukončiť. Už na samotnom školení som od nich dostala spätnú väzbu, že bolo vidieť, že masáže, starostlivosť o pleť robím od srdca. Mňa táto práca strašne zaujímala a bavila.

Po školení som už videla jasnú cestu. Rozhodla som sa aplikovať získané poznatky a vlastnú skúsenosť zo školenia. Chcela som, aby aj iné ženy mohli zažívať rovnakú starostlivosť o pleť. U nás takáto forma ošetrenia nebola a zatiaľ ani nie je.

Povedala som si, že popri práci skúsim ženám ukázať, ako by malo byť o nich postarané, ako by mohli samé seba nájsť, ako môžu prísť k tomu, že budú mať krajšiu pleť, budú sa cítiť lepšie.

Starostlivosť o pleť som nechcela robiť pre peniaze, v tom čase som sa to učila. Ale potom som sa dostala do finančných problémov, mala som veľa úverov a nestačila som všetko platiť. Rozmýšľala som, čo idem robiť. Už som pracovala so ženami, dávala som im masky na pleť, oboznamovala som ich s prírodnou kozmetikou. Tým, že som pracovala v zahraničí a peniaze mi nestačili, zvažovala som, že by bol možno dobrý nápad, dať si od žien niečo zaplatiť. Kozmetiku som kupovala a prvé razy som robila všetko zadarmo, tým že som sa to chcela naučiť. Nakoniec som si stanovila cenu a uvedomila si, že robím niečo, čo ma baví a ešte mi to v živote aj pomáha.

Keď je človek v tiesni, vždy prídu správne myšlienky, lebo v komforte je človek lenivý rozmýšľať. Až mimo komfortu začína premýšľať.

Jasný zámer bol, že ma táto práca strašne bavila a chcela som ženám pomáhať. Videla som, že sa ženám moje ošetrenie začalo páčiť a samé prichádzali na to, že po pravidelných ošetreniach videli veľké pokroky na pleti. Videli, že majú krajšiu pleť a nemusia za ošetrenie, kozmetiku dávať veľa peňazí. Stačí rovnováha, rovnováha pleti.

O 7 rokov neskôr, som začala zvažovať, že by som prácu v zahraničí skončila len som potrebovala nájsť, čomu by som sa venovala, ak ostanem na Slovensku. Napadlo mi, tým, že už niektoré ženy ku mne chodili, venovať sa starostlivosti o pleť naplno.

Keď niečo robíš od srdca, napĺňa ťa to, robíš danú prácu úplne inak, ako keď chodíš do klasickej roboty a ideš tam len kvôli peniazom. Každý môže mať prácu, ktorá ho napĺňa a to ani nevnímaš, ako prácu. Robíš niečo, čo ťa baví a ešte ťa to aj živí.

Zistila som, že starostlivosť o pleť, pomoc ženám je mojím poslaním. Mám vyštudovanú obchodnú školu, prácu v obchode som mala rada, bola som rodená obchodníčka, vedela som predávať výrobky. Ale keď som prišla na to, čo ma skutočne napĺňa, dala som sa tým smerom. Áno, mala som z toho strach, obavy, ale na druhej strane srdce zvíťazilo.

Myslím si, že rozum ťa dokáže sklamať, ale srdce nie. Srdce ťa nikdy nesklame, vždy ťa vedie tam, kam máš ísť, kam sa máš vyvíjať, ktorým smerom.

Radila si sa s niekým, či absolvovať školenie v Nemecku? Akú si mala podporu od rodiny?

O školení som sa rozhodovala sama, začala som cítiť, že idem správnym smerom. Akurát v čase, keď som sa tým chcela začať živiť, rozmýšľala som, či to bude dobrý nápad, či ma to vôbec uživí. O tom som sa radila s ex partnerom, ale on aj niektorí členovia rodiny sa mi posmievali a odhovárali ma, že ma táto práca nedokáže uživiť. Niektorí členovia ma zase podporili.

Napriek odlišným názorom a radám od mojich blízkych som hlboko vo vnútri cítila nádej a verila som. Verila som, že ma moje poslanie proste uživí, dávam do toho srdce a to ma nemôže sklamať. Ako ťa môže niečo sklamať, keď v to veríš a keď cítiš, že to je správna cesta? Keby som to necítila, tak to toho nejdem.

Už si ani neviem predstaviť robiť niečo iné. Keď som sa dávnejšie zamýšľala, že budem robiť niekde obchodníčku alebo vo fabrike, vôbec som si to nevedela predstaviť, vedela som, že by som tam nebola naplnená, nebola by som prospešná ľudstvu, zemi. Vedela a cítila som, že keď pôjdem cestou starostlivosti o pleť, budem prospešná.

Keď som neskôr prechádzala ťažkým obdobím, rozchodom, stále som verila, že toto je tá moja cesta, moje poslanie a pôjdem si za tým. Moja práca ma držala aj v náročných chvíľach, stačilo keď prišla klientka, už som sa cítila naplnená, tešilo ma, že môžem robiť svoju prácu.

Priblížila by si filozofiu biokozmetiky Dr.Hauschka?

Nemeckú biokozmetiku Dr.Hauschka založila kozmetologička Elisabeth Sigmund s chemikom Rudolfom Hauschkom, spojili sa a založili kompletnú filozofiu starostlivosti o pleť. Podľa tejto filozofie, kozmetické ošetrenie nie je len o tom, čo ti dá kozmetička na pleť, ale je to kompletné ošetrenie tvojho tela, tvojej duše. Tajomstvo krásy máme ukryté v sebe. 

Robím ajurvédsku masáž spojenú s lymfatickou. Na školení sme sa učili presný postup masáži, aby sa rozprúdila lymfa. Začína sa od dekoltu, aby lymfa začala prúdiť cez pleť.

Ajurvédska znamená krásne vyhladzujúca a upokojujúca. Tým, že sa rozprúdi lymfa, pleť začne žiť, ožije.

Žena si na ošetrení musí oddýchnuť, musí nájsť samú seba a vedieť, že je o ňu naozaj postarané.

Žena má dve krásy – vonkajšiu a vnútornú. Vonkajšia krása sa dá skrášliť pomocou rôznych produktov a dekoratívnej kozmetiky, ale vnútornú krásu musí žena nájsť sama.

Toto všetko zahŕňa kozmetické ošetrenie metódou Dr.Hauschka, je založené na odlišnom štýle ošetrenia, ako sa žena bežne stretáva v salónoch (klasické ošetrenie).

Preto som nikdy nepochopila, prečo kozmetičky v niektorých salónoch odskakovali od masáži. Venovali sa klientke, niekto zazvonil alebo telefonoval a ona odišla od masáže. Už nikdy ten ťah nebude nadväzovať. Pleť má vnútri svalstvo, ktoré chce kozmetička prekrviť, pretiahnuť, aby bolo vyhladené. Preto má byť masáž ucelená, bez pauzy.

Ku mne žena nepríde s tým, že si ľahne a niečo jej len dám na pleť. Nie je to jednotvárne kozmetické ošetrenie, je to niečo viac. Žena si u mňa musí duševne oddýchnuť, musí vedieť, že je o ňu postarané. Keď klientka duševne oddychuje, príde na iné myšlienky a začne sa prebúdzať jej vnútorná krása.

Rozprávam sa so ženami, pričom moje znalosti nesiahajú len do oblasti kozmetiky, ale idú aj do duchovného vzdelania, princípov zdravého stravovania, všetko spolu súvisí. Koža je veľký orgán, naša pleť ukazuje, čo máme vo vnútri. Ako sa žena cíti, po duševnej stránke, aký má životný štýl, ako sa stravuje, to všetko vplýva na pleť.

Ja žiadnej žene nepoviem, že keď jej dám nejaký krémik bude krásna. Nebude krásna, pokiaľ nemá krásne vnútro. Pokiaľ nie je „čistá“ po zdravotnej a po duševnej stránke.

Kozmetika Dr.Hauschka je čisto prírodná, certifikovaná a založená na filozofii, kedy žena nemusí a nepotrebuje dávať veľké peniaze na to, aby bola krásna. Drahé výrobky (väčšina) a ich marketing sú len o peniazoch. Je v nich veľmi veľa pridanej chémie a z dlhodobého hľadiska ničia štruktúru pleti.

Podľa filozofie Dr.Hauschka sa žena musí naučiť byť krásna a nie dávať za výrobky 50 – 100 euro a čakať, že jej vráska zmizne. Je to len reklama (biznis), ktorá sľubuje vyhladenie takej a onakej vrásky. Ženy sa majú učiť milovať aj svoje vrásky, keď príde biologický proces starnutia, nedá sa zastaviť. Nastáva a my ženy by sme sa mali naučiť milovať aj starnutie, pretože žena je krásna aj v zrelom veku. Keď sa má rada a naučí sa prijímať, tak tu krásu vyžaruje zo seba, zvnútra. Toto všetko učím ženy, aby prestali proti sebe bojovať.

Bola to tvoja vysnívaná profesia? Alebo si mala od detstva nejakú profesiu, ktorú si chcela vykonávať?

K mojej práci som prišla postupne. Už asi v 18/19 rokoch som začala cítiť, že by sa mi páčilo skrášľovať ženy. Susedke a iným kamarátkam som trhala obočie, dávala masku na tvár a veľmi ma to bavilo.

Čo sa týka môjho poslania, v prvom rade som chcela pomôcť sama sebe, tým, že som mala veľmi veľké problémy s pleťou, takže som sa väčšinou venovala sama sebe.

Cit pre starostlivosť o pleť iných žien začal, až keď nastal správny čas. Predtým som nemala potrebné informácie, vzdelanie. Až keď som sa naučila pracovať s tým, čo všetko obnáša starostlivosť o pleť – strava, duchovno a kozmetika, až vtedy začala ku mne prichádzať túžba starať sa o ženy.

Chcela som im ukázať, že všetko ide, všetko sa dá, keď človek chce. A dá sa pomôcť aj inak, nie formou chémie, tabletiek.

Myslíš si, že napriek tomu, že tvoja stredná škola nesúvisí s tvojou aktuálnou prácou, naučila ťa niečo, čo využívaš?

Áno, nemôžem povedať, že to bola na škodu škola. Mala som obchodnú školu, potravinárskeho zamerania. Preberali sme tovaroznalectvo, kde sme sa učili o rôznych vitamínoch pre telo, čo stále súvisí s týmto ošetrením.

V škole som sa naučila predávať, ako obchodníčka. Taktiež som sa učila o výrobkoch, ako ich skladovať, viem, ktoré potraviny, čo obsahujú, aké vitamíny. To už som sa nemusela znova učiť. Jedine som musela aplikovať poznatky do praxe. Aj predávanie, pracujem s prírodnou kozmetikou, ktorú predávam, musím vedieť výrobok predstaviť, niečo o ňom povedať, musím rozumieť zloženiu výrobku.

Máš pocit, že informácie, ktoré sa neustále učíš, či už o pleti, strave, duchovne sa ti pamätajú ľahšie?

Učia sa mi veľmi jednoducho, zaujímajú ma. Keď si čítam, spájam si informácie dokopy a vyhodnotím si, či je to pravda. Veľa napísaných vecí nemusí byť pravda, keď má človek viac naštudované a má skúsenosti, vie si sám spojiť, či to môže byť tak alebo inak. Je úžasné učiť sa z kníh a mať praktické skúsenosti.

Veľa vecí, ktoré som sa učila o strave, myslení, som skúšala na sebe. Vtedy som videla, či to môže byť tak alebo nie. A zároveň si myslím, že každý človek je úplný iný, jednému to môže vyhovovať a druhému nie. Tak isto je to aj so stravou, je dobré, keď človek niečo začne, vyskúša a všíma si svoje pocity a komunikuje s vlastným telom, to mu napovie, len inou rečou.

Čo všetko obnáša tvoja práca?

 • Prírodná kozmetika

Pri svojej práci využívam čisto prírodnú kozmetiku Dr.Hauschka. Som verná prírode, viem, že je to správna cesta a už by som nepoužila nič, čo obsahuje chémiu, syntetiku.

Dôležité je, aby mala kozmetika certifikát. Veľa výrobkov sa predáva pod označením prírodná kozmetika, aj keď obsahujú jednu, dve zložky a ostatok môže byť chémia. Na to si treba dávať pozor a je potrebné rozumieť zloženiu výrobkov.

Všímam si, že ženy dbajú na to, s akými výrobkami sa pracuje v salónoch. Nechcú chémiu a začínajú si vážiť, že používam prírodnú kozmetiku. Keď si žena váži samú seba, už si nepôjde kúpiť do drogérie krém za 2 eurá, ale radšej si doplatí a kúpi si prírodný výrobok.

 • Strava, rovnováha

Je dôležité rozumieť, čo škodí pleti, čomu by sme sa mali vyhýbať, čo by sme si mali dopriať.

Veľmi dôležitá je dobrá strava, kvalitný spánok a dostatok tekutín. Piť veľa čistej vody, aby sa vyplavovali toxíny z tela. Žiadnej žene nepoviem, že bude mať krásnu pleť, keď bude ponocovať, fajčiť, piť alkohol a nebude piť veľa tekutín. Ak bude dodržiavať správne stravovacie návyky môže sa pýšiť peknou pleťou.

Základom je, aby bola žena i vnútorne vyrovnaná. Aby dokázala prijímať od života, všetko, čo jej prichádza. Keď ma nejaké psychické problémy, trápenie, všetko sa odzrkadľuje na pleti, často v tom období nemôže žena spať a už to ide, všetko na seba nadväzuje.

 • Práca a komunikácia 

Milujem, že moja práca je so ženami. My ženy sme krehké bytosti. Každá jedna žena má svoj život, trápenie, niečo, čím žije. Vedela som, že toto všetko ma bude čakať, že so ženami budem komunikovať. Cítim v sebe poslanie, pomáhať aj po tejto stránke.

Keď sa mi žena vyrozpráva, dokážem sa do nej vcítiť a pomáhame si navzájom. Ja nehovorím ženám, čo majú robiť. My sa rozprávame a ja verím, že už len samotným rozprávaným si jedna druhej veľa dávame.

Ja som sa za tie roky, čo robím moju prácu, veľmi veľa naučila od klientok a som im za to vďačná, oni si to možno ani neuvedomujú. Počúvam ich, čo by sa im páčilo, čo ich napĺňa a tou cestou idem.

Peťka, dala by si budúcim kozmetičkám nejaký tip, ako môžu zlepšiť svoju prácu?

V dnešnej dobe sú ženy veľmi vyťažené a chcú si oddýchnuť od starostí. Chodia do práce, majú domácnosť, chcú byť dobré matky, úspešné v kariére, dobré partnerky a toto všetko, keď chce žena spĺňať, je pod veľkým tlakom. Keď príde ku mne do salóna, chce si oddýchnuť, zavrieť dvere, vypnúť mobil a 2 hodiny, ktoré sa jej venujem, mať pokoj. Chce sa od všetkého odstrihnúť, mať čas sama pre seba.

Toto bola moja inšpirácia. Zistila som, čo ženy chcú a potrebujú - oddýchnuť si, načerpať znova nové sily. To im chcem aj dávať. Keď si u mňa žena oddýchne, domov sa vracia kľudná, usmiata, šťastná a to sa odzrkadľuje aj v rodine. Takúto spätnú väzbu dostávam od klientok.

Jedna klientka, keď sa vrátila domov, muž sa jej spýtal: “No neviem, kde si ty bola, ale ja ti to budem platiť a môžeš tam chodiť stále.“ Jej muž ju videl krásnu, spokojnú. Cieľom ošetrenia je práve prepojenie vnútornej a vonkajšej krásy.

 

 • Plná pozornosť na klientku

Na každú klientku mám vyhradený čas a pokiaľ má byť u mňa 2,5 alebo 3 hodiny, tak bude. Nič nás netlačí. Nechávam si na každú klientku minimálne pol hodiny navyše lebo sa môže stať, že sa zarozprávame. Za deň nespravím viac ako 3 klientky, aby som sa im plne venovala.

 • Hudba

Klientkam púšťam relaxačnú hudbu a nie rádio, kde bývajú negatívne veci. V salóne sa držím pravidla, že žena si má oddýchnuť aj od všetkých informácii, od negativizmu, preberáme pekné veci a tým pádom si mozog úplne inak oddýchne. Relaxačná hudba nás dostáva do inej atmosféry.

 • Osobnosť kozmetičky

Veľa klientok mi povedalo, že bol pre nich dôležitý prvý dojem zo mňa. Keď prišla nová klientka, zoznámili sme sa a ľahla si do kresla, najviac ma potešilo, keď mi povedala prvú vetu: „Ešte som sem len prišla, ešte mi nič ani nedávaš a ja tu mám, tak výborný pocit, už len z teba.“ To je pre mňa krásna spätná väzba. Vyžaruje zo mňa pokoj.

 • Budovanie vzťahu a dôvery

Všetky moje klientky mi prirástli k srdcu. S každou jednou mám vybudovaný určitý vzťah a každú jednu mám v srdci, všetky sú úžasné. Nemôžem povedať, že jedna je iná, všetky sú krásne, aj vnútorne.

Keď má žena nejaký problém vždy sa o tom rozprávame a prídem na to, že tá žena je vnútorne krásna len to v sebe nevie akosi objaviť. Ale tým, že sa rozprávame, objavujú sami seba.

Od mojich stálych zákazníčok som dostala veľa ďakovných správ, že som im vo veľa veciach pomohla, pričom ja si myslím, že v prvom rade si musí človek sám pomôcť. Ja so ženami komunikujem, to je len čerešnička na torte.

Správa, poďakovanie, že sa u mňa cítili výborne, to je to najkrajšie, čo môžem dostať. Niekedy ma to poteší viac, ako finančná odmena. Pred Vianocami som dostala takéto poďakovania a pri niektorých mi až slza vyhŕkla. Keď sa žena otvorí, poďakuje mi za celý rok, že som jej toho strašne veľa dala a pomohla.

 • Relax pre klientku

Mojim cieľom je dosiahnuť, keď žena príde do salónu a ľahne si, aby sa uvoľnila a cítila sa ako doma. Keď sa úplne uvoľní a začne oddychovať, aj výrobky, ktoré jej dávam na pleť, pleť inak prijíma, ako v strese.

 • Práca s priestorom

Aj zariadenie zohráva dôležitú úlohu v celkovom dojme klientok, vždy sa do nich vžívam. Aké by to bolo, keby som tam ja prišla? Ako by som sa cítila? Až potom viem, ako sa bude klientka u mňa cítiť.

Keď som kupovala nové lehátko, po poskladaní som si ľahla a vnímala som, ako sa na ňom cítim. Ako sa klientka bude na ňom cítiť? Zistila som, že lehátko je o niečo tvrdšie. Preto pod plachtu skladám hrubú deku, aby malo určitú mäkkosť.

Keď dám do salónu niečo nové, vchádzam do priestoru, ako klientka. Aj moju miestnosť som 3x prerábala. Každý má iné cítenie, ale ja chcem, aby vyjadrovalo všetko, čo tu mám moje vnútro. Aj zariadenie, aj energia, ktorá tu prúdi. V zariadení cítiť, kto tam žije.

 • Náročnosť práce

Stáva sa ti, že ťa po celom dni bolí chrbtica?

Áno, niekedy som večer unavená, psychicky vyčerpaná a niekedy ma bolieva chrbát. Ale na to som si tiež našla svoj liek. Povedala som si, že nechcem prestať túto prácu robiť a viem, že obnáša veľkú záťaž na chrbticu. Rozhodla som sa do nej investovať, aby som naďalej mohla vykonávať svoju prácu. Chodím raz do mesiaca na masáž chrbtice a každé ráno si 15 minút cvičím jogu na chrbticu (už pol roka). Cvičenie mi veľmi pomáha, už necítim bolesť chrbtice a môžem celý deň pracovať. Našla som si cestu.

Ak by som sa o svoju chrbticu nestarala, mohlo by sa stať, že za 5 rokov, by bolo pre mňa náročné vykonávať moju profesiu a nechcela by som sedieť v salóne s bolesťami a tŕpnuť, kedy skončím každú jednu klientku. Nechcem, aby mala zo mňa klientka pocit, že mám zdravotné ťažkosti a čakám kedy skončíme ošetrenie.

Každé jedno zamestnanie má plusy a aj mínusy. Na mínusy sa treba pozrieť, čo preto môžem ja urobiť, aby sa potlačili a vždy sa nájde východisko. U mňa bolo mínus chrbtica a psychická vyčerpanosť.

Chrbticu riešim jogou a masážami a proti vyčerpaniu si každý večer, keď prídem domov, dávam hodinu čas len sama pre seba. Idem na balkón, spravím si kapučíno, otvorím si knihu a čítam si (k mojej tematike). Som sama so sebou, v tichu, v kľude a za hodinku už môžem fungovať v domácnosti.

Riadim sa heslom: Pokiaľ budem v živote spokojná, tak aj prácu budem vykonávať, tak ako mám.

Tým, že ma práca napĺňa, je môj život omnoho bohatší. Odzrkadľuje sa to úplne vo všetkom. Aj v rodine, mám krásny vzťah so synom, do života mi prišiel milujúci partner, po ktorom som vždy túžila. Všetko je prepojené. Keď je človek spokojný, tak musí prísť do života aj to, čo ho bude robiť šťastným.

Mala si nejakú nepríjemnú skúsenosť so zákazníčkami?

Raz sa mi stala negatívna skúsenosť. Verím na prepojenie energií, každý máme nejakú energiu. Aj medzi nami sa teraz prepája energia. Keby som bola zle naladená, mám nejaké problémy, som zúfala, tak sa môže stať, že moja energia môže prejsť na teba. Preto je veľmi dôležité, koho si žena vyberá na masáž a na takéto ošetrenie, pretože ja sa ťa dotýkam. Pri masáži sa dotýkam tvojej kože, tvojho tela, tým prechádza energia nielen zo mňa na seba, ale aj opačne.

Nepríjemnú skúsenosť som mala pri jednej staršej klientke, ktorá mala veľmi ťažký život. Začala mi o tom rozprávať, všetky svoje trápenia, ktoré zažila za celý život a bolo mi veľmi ľúto, ako môže mať niekto takýto ťažký život. Tým, že sme sa dlhšie rozprávali, tak to akosi na mňa prešlo a keď odišla, bola som strašne podráždená aj na svoju mamu a nevedela som, čo sa deje. Stalo sa mi to prvýkrát v živote a až vtedy som uverila v to, ako energie prechádzajú na človeka.

Kozmetička nie je len kozmetička, je aj „psychologička.“ Nie je to práca len o tom, že si žena ľahne v salóne a ja jej niečo spravím. Je to práca s celým človekom.

Ako „chrániš“ klientky, keď teba niečo trápi?

Vždy som bola toho názoru, že súkromie patrí do súkromia a v práci by sa malo dať úplne bokom. Nikdy neprenášať súkromie do práce. Keď mám súkromný problém a prídem do salónu, ja naň úplne zabudnem. A keď pracujem so ženami, mňa to tak naplní, že zistím, že nemám žiadny problém.

Ako „chrániš“ samú seba?

Keď sa stane, že mám klientku, ktorá nie je dobre naladená, chránim samú seba tak, že s ňou všetko prejdem, ale nepripustím si ju k telu. Keď odíde, hneď to vypúšťam.

Čo si všímam, keď má klientka viac zlej energie, rýchlo sa mi zo života vytratí. Nepatrí ku mne a nemusím preto nič robiť. To, čo máme vo svojom vnútri, takú realitu si tvoríme.

Chcela si niekedy skončiť s tvojou prácou?

Nikdy som nemala obdobie, že by som chcela skončiť s mojou profesiou. Ani chvíľkami som nezapochybovala, že sa tomu nebudem venovať. Ešte aj keď prišla korona, v tom čase ľudia nevedeli, čo bude, báli sa. Mala som veľmi málo klientok, mali obavy ku mne chodiť a chápala som ich. V tom čase mi ešte z rodiny začali hovoriť, aby som si radšej našla niečo iné, čo ma bude živiť. Ja som ešte aj vtedy, v tých najhorších chvíľach nezapochybovala a povedala som si: „Nie, ja aj tak pôjdem touto cestou! Nech sa robí, čo sa robí, ja to nenechám.“

Čo máš najradšej na svojej práci?

Najviac ma napĺňa, keď vidím výsledky na svojej práci. Veľa sa mi stáva, že žena ku mne chodí nejaké 3-4 roky, na začiatku mala veľmi problematickú pleť, ktorú sme dali do poriadku a okolie sa jej začne pýtať, čo robí, keď vyzerá tak výborne.

Jedna moja klientka stretla bývalú spolužiačku, ktorá jej povedala: „No Renátka, ty máš takú krásnu pleť, ty prosím ťa, čo robíš so svojou pleťou? Ty si takú v živote nemala!“ Táto spätná väzba bola pre mňa najkrajší pocit, čo som mohla počuť. A hneď sa jej spolužiačka ku mne aj objednala.

Na mojej práci ma teší, že veľa žien, keď ku mne začali chodiť sa cítili škaredé, neisté, zamĺknuté, naučila som ich, aby sa naučili, že sú krásne a výnimočné. Keď sa po prvom ošetrení pozrú do zrkadla a vidím ich úsmev, že sa konečne vidia krásne, napĺňa ma to a teší. Vtedy ženám ukážem, že sú naozaj krásne a ako málo stačilo k tomu, aby sa tak videli.

A je niečo, čo ti je menej príjemné?

Asi nič, ja ani nemôžem povedať, že mám klientku, ktorá by mi v niečom vadila, nemám nič, čo by som mohla mojej práci vytknúť.

Ja každú ženu vnímam úplne inak. Nevnímam ju ako klientku, vnímam ako keby ku mne patrila, mám s ňou vybudovaný vzťah a môže sa mi otvoriť. To čo mi povie, zostane u mňa uzamknuté.

Samej sa mi nepáčilo, keď som zažila napríklad v kaderníctve klebenie o niekom. Všímam si aj takéto veci a viem, čo nechcem.

Aké vlastnosti sú potrebné v tejto službe, aby bol človek úspešný?

 • Vzdelávanie

Neustále sa učiť, vzdelávať. Pokiaľ sa kozmetička nechce učiť novým veciam, vzdelávať sa, pracovať na sebe, nikdy nedosiahne úspech. Ak si niekto povie, že ja už viem všetko, ja sa nepotrebujem nič učiť, chcem len zarábať, myslím si, že v tomto smere skončil.

Ja sa stále učím, aj teraz. Čítam si nové štúdie, články, vyhľadávam knihy v mojom obore a stále ma to zaujíma, napĺňa. Stále sa chcem niečo nové naučiť. Aj teraz mám na stole 5 nových kníh.


Ak by si mala dať 1 tip na dobrú knihu, aká by to bola?

Môj tip je kniha Probuďte svou krásu, je úplným základom. Nie každá kozmetička musí študovať tieto informácie do hĺbky. Tým, že som pracovala v zahraničí, mala som čas študovať, už vtedy som sa pripravovala na moju prácu (aj keď som to ešte nevedela), to bola moja veľká výhoda.

V tejto knihe sú uvedené informácie o strave, duchovne, kozmetike, o masážach, prepojení energií a všetko je tam zrozumiteľne napísané. Sú tam aj informácie o prírodnej kozmetike Dr.Hauschka, aká je jedinečná a liečivá na pleť, čo s ňou robí.

My pleť musíme donútiť, aby sama pracovala. Keď dostáva veľa chemických výrobkov, brzdia jej proces, pleť prestane pracovať, zlenivie. Kozmetika Dr.Hauschka je vytvorená z byliniek, ktoré pomáhajú pleti, aby začala sama pracovať.


Okrem kníh sa učím aj od klientok. Všímam si ich. Každý človek má v sebe niečo jedinečné, len to treba objaviť. Tým, že ich počúvam, veľa vecí sa od nich učím, čo ma posúva v živote.

 • Láska

Mať v sebe veľa lásky. Láska, porozumenie a schopnosť odpúšťať, to sú veci, ktoré ťa nikdy nesklamú, ktoré ťa vždy dovedú na správnu cestu. Naopak nezávidieť a každému priať. Ja každému prajem, ak mi niekto povie, že sa mu darí, strašne ma to teší. Keď niekomu prajeme, vždy sa nám to určitou cestou vráti späť.

 • Strach z konkurencie

Veľa ľudí sa do niečoho nechce pustiť lebo má strach z konkurencie. Nikdy sa nedívajte na konkurenciu. Vždy treba nájsť v sebe svoj potenciál a nemať z toho strach. Pretože nikdy nemôžu byť dve veci rovnaké. Tak ako sú ľudia odlišní, ako nikto nemá úplne rovnakú DNA, ako sú aj odtlačky prstov iné.

A tak isto, nikto moju prácu neodvedie ako ja, môže ju len napodobniť. Preto sa nebojím konkurencie. Aj keby v mojom meste otvorili 5 nových salónov, ja aj tak nemám strach. Moja práca je jedinečná, rovnako ako bude ich práca jedinečná.

Aké máš ciele do budúcnosti v rámci svojej profesie?

Môj cieľ je stále sa vzdelávať a raz mať naozaj veľké centrum, kde by ženy mohli tráviť jeden deň v mesiaci, kde by bolo o ne v každej sfére postarané. Žena by dostala masáž, saunu, vírivku, pedikúru, manikúru, psychológa, ktorý by sa s ňou porozprával. Mala by deň vyhradený len pre seba. K rodine by sa vrátila vyrovnaná, s novými myšlienkami, oddýchnutá. Nabrala by sily opäť sa venovať rodine, práci, všetkému okolo.

Ako sa ti darí budovať svoju klientelu?

Moje výsledky mi budujú klientelu. Klientelu si tvorím cez moju klientelu. Keď ide žena odo mňa spokojná, viem, že bude od nej ďalšia klientka. A nepotrebujem ani reklamu.

Myslím si, že keď si v niečom dobrá, nepotrebuješ si dávať reklamy, klientela sa ti buduje sama.

Kto bola tvoja úplne prvá klientka?

Mojou prvou klientkou bola moja najlepšia kamarátka, ktorá mi dôverovala, a na ktorej som skúšala ošetrenia. Bola veľmi spokojná a chodí ku mne dodnes, každý mesiac 8 rokov a ešte ani raz nevynechala.

Nejaká rada pre tých, ktorí by sa chceli venovať starostlivosti o krásu?

Robte svoju prácu od srdca. Pokiaľ ju nebudete robiť od srdca a len pre peniaze, tak zo začiatku to možno pôjde, ale klientky veľmi veľa vycítia, či to kozmetička robí od srdca. Je to cítiť na dotykoch, ide do zo ženy samotnej.

Venujte sa naplno klientke, neodchádzajte od nej. Nemajte pri sebe telefón. Všetko sa dá vybaviť neskôr. Klientka je tá dôležitá a majte v salóne súkromie, radšej zamknite dvere a nikoho tam nepúšťajte.

Rada motivuje a podporuje študentov. Sprevádza ich k hlbšiemu spoznaniu seba, svojich schopností, silných stránok. Pomáha im správne sa rozhodnúť, ktorým smerom sa majú uberať po strednej škole. Viac o Anete si prečítajte tu >> Aneta je autorkou e-booku 5 krokov k zmene.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.