Rozhovor s Maťou o čare maľovania na sklo a keramiku

Maťka, všetky tvoje výtvory sú malé umelecké diela. S farbami a štetcami doslova kúzliš na keramike a skle. Keď vidím tvoje príspevky na internete s hotovými produktmi, neviem, čo by som si skôr vybrala.

Zaujímalo by ma, ako a kedy si sa dostala k maľovaniu na sklo a keramiku?

K maľovaniu som sa dostala na materskej dovolenke, strašne som sa nudila, mala som veľmi dobré dieťa a nemala som čo robiť.

Na začiatku som rozmýšľala, či sa mám do maľovania pustiť. Zvažovala som tento krok, radila sa s rodinou, pretože všetky farby a prípravky k maľovaniu, potrebné na začatie, boli neskutočne drahé.

Inšpiráciou k mojej záľube mi bola suseda, ktorá maľovala iba kvetiny. Blížili sa vianoce a chcela som, aby mi pre mamu ozdobila kresbou koreničky. Lenže mala veľa svojich povinností. Keď mi povedala, nech si to namaľujem sama, motivovala ma a povedala som si, že to skúsim a namaľujem mame na vianoce handmade darček. Je to viac cenené od rodičov, keď taký darček dostanú.

Farby som chodila nakupovať do papiernictiev v Žiline, farba stála okolo 150 Sk, pričom z každej farby je potrebný odtieň, aj keď sa dajú farby miešať, ale základ sa musí kúpiť. Nákup cez internet ma vtedy ani nenapadol, všetko je tak lacnejšie. Do maľovania som investovala 3000 slovenských korún a nevedela som, či mi to vôbec pôjde, či mi to neostane len tak doma a nezaschnú mi farby.

Začínala som maľovať na uhorkových a kompótových pohároch. Zo začiatku mi to absolútne nešlo, strašne sa mi triasla ruka a moje výtvory vyzerali všetky hrozne, roztrasené. Prvé motívy boli jednoduché – kvietky, motýliky. Postupne som kresbu dostala do ruky a už to išlo, ako keby samo. Trvalo mi asi pol roka, kým sa dalo na moju tvorbu pozerať.

Po prvom úspechu z namaľovaných koreničiek pre mamu, som si začala pozerať všelijaké obrázky na internete. Dala som si ich vytlačiť, pretože som našla trik, ktorý by ma nenapadol, a to, že sa obrázky môžu obkresľovať vkladaním do priesvitných pohárov. Bolo to jednoduchšie, ako obkresľovať z mobilu, keď obrázok zmizne aj 4x a vždy ho treba zväčšiť do rovnakej veľkosti, ako predtým. Výborný bol aj papier na pečenie, cez nič iné sa nedalo obkresľovať. Vkladaním obrázkov do pohárov a ich obkresľovaním som začala chytať istotu. Obkresliť obrázok vie každé malé dieťa.

To boli moje začiatky, ako som sa, ako samouk začínala učiť 13 rokov dozadu. Maľovanie na sklo a keramiku, je niečo, čo v handmade svete chýbalo.

Bola to tvoja vysnívaná záľuba?

Nie, prišla som k tomu náhodne. Ako som už spomínala, dôvod, prečo som začala maľovať bola suseda, ktorá nemala čas ozdobiť koreničky pre moju mamu k vianociam.

V maľovaní som sa našla. Už by som nerobila nič iné. Najskôr som si pozerala inšpirácie na internete podľa niekoho, ale nebavilo ma kopírovať druhých, tak som si začala pozerať obrázky, ktoré sa mi páčili a podľa nich vymýšľať vlastné námety. To je podľa mňa to, čím som výnimočná, robím niečo iné, ako robia druhí. Začala som si pozerať obrázky a keď ma nejaký upútal, hneď ma napadlo, ako by to vyzeralo na pohári alebo na fľaši.

 

Od kvetov a motýľov som sa dostala k maľovaniu postavičiek. Je tam široká škála toho, čo všeličo sa dá namaľovať, napr. na svadbu, zamilované postavičky, detičky, bábätká. A tak to išlo, keď som mala nejaký nápad, tak som si do vyhľadávača zadala, čo presne hľadám a vyskočilo mi kopec obrázkov a už som mala inšpiráciu pre moju tvorbu.

Pomaly som dopĺňala materiál, na ktorý maľujem – od hrnčekov, fliaš, vínových pohárov, pohárov na šampanské, svietnikov až po vázy.

Mala si od detstva nejakú profesiu, ktorej si sa chcela venovať?

Nič, mňa všetko bavilo len chvíľku. K ničomu ma to neťahalo. Chvíľku som štrikovala, chvíľku háčkovala, ale nebavilo ma to. Ani šport nebol pre mňa.
Čo som vždy obdivovala, bolo kreslenie. Doteraz, keď vidím nejaké video s technikou kresby, rada si ho dopozerám do konca. Fascinuje ma, že stačí pár ťahov a čo z toho môže vzniknúť.

Čo všetko obnáša maľovanie na sklo a keramiku?

Dôležitý je predovšetkým materiál, správne farby. Niektoré farby sú strašne riedke, stekajú, sú priehľadné a nie všetky značky spĺňajú ten účel, pretože už som veľakrát kúpila farbu, ktorá skončila v koši, kvôli tomu, že vyzerala pekne na obrázku, ale keď som s ňou niečo namaľovala, tak na skle nebolo nič vidieť. Veľa som sa sklamala vo farbách, boli to zbytočne vyhodené peniaze. Teraz si už čítam recenzie, pozerám, hľadám pokiaľ si niečo objednám, aby to bola vhodná farba. Mám svoje obľúbené značky, nevýhoda je, že to, čo je dobré, prestanú vyrábať. Moje overené značky je už ťažko zohnať, mali konzistenciu, ktorá bola hladká a krásne ukázala na skle a keramike. Aj ja sa budem musieť pozrieť po iných značkách. Nevýhodou je, že je veľa farieb, ktoré zanechávajú vrúbky a vyzerá to škaredo.

Ďalším dôležitým komponentom je sklo. Keď si ho objednávam cez internet, je to iné, ako si ho môcť poprezerať v obchode. Potrebujem si otočiť pohár, šálku, fľašu z každej strany a všimnúť si, či tam nie sú nejaké chyby, napr. vypukliny, porezané.
Teraz už viem, aké sklo mám používať, odkiaľ mám objednávať. Občas sa stane, že príde produkt rozbitý, alebo nie som spokojná s tým ako vyzerá, niekedy sa to dá zamaskovať, ale niekedy vôbec, vtedy produkt vraciam.

Maľovanie zaberie veľa času, možno si niekto pomyslí, že je to za chvíľku hotové, ale sú to hodiny a hodiny, čo pri tom presedím. Môj čas je veľakrát nezaplatený. Každý hotový výrobok ešte zafixujem výpalom v rúre, aby slúžil ku každodennému používaniu.

Keď nemaľujem, som na internete, objednávam, hľadám. Niekedy pracujem viac, ako keby som zamestnaná na 8 hodín.

Ceny sa snažím dávať nižšie, aby sa zákazníci radi vrátili. Je to lepšie, ako dávať na začiatku hneď vysoké ceny. Skôr by sa mohlo stať, že si zákazník objedná raz a už sa nevráti.

Neoddeliteľnou súčasťou mojej tvorby je komunikácia so zákazníkmi. V komunikácii musí byť silná aj trpezlivosť. S niektorými ľuďmi nie je jednoduchá konverzácia, pretože sa stane, že riešim objednávku aj 2 hodiny a tá osoba, to ešte na druhý deň zmení, pretože si nie je istá, či to tak chce, ako sme sa dohodli. Keď je náročnejšia komunikácia, zaberie mi to viac času, ktorý by som mohla venovať maľovaniu.
Sú ľudia, ktorí sú milí, vedia, čo chcú, napíšu jasné požiadavky a je to 5 minútová konverzácia.
Stáva sa, že zákazníci chcú produkty na poslednú chvíľu. Ťažko sa mi odmieta, najmä známych. Niekedy sa to dá stihnúť aj medzi objednávkami, len je to náročnejšie a na úkor môjho voľného času.
Ideálne, keď sa zákazník ozve 3 týždne až mesiac dopredu. Termíny mám na október a sú zákazníci, ktorí si chcú objednať už na vianoce.

Podstatná je i zručnosť umelca, vtedy to ide samo. Nejako človek začne a časom prichádzajú rôzne nápady. Mne sa stáva, že večer si ľahnem a keď nemôžem zaspať, alebo pri varení, upratovaní premýšľam, čo by som mohla namaľovať, čo iné priniesť, nejakú novinku. Fantázia pomáha, pretože ľudia nebudú pozerať jedno a to isté dookola. Tak som sa dostala k vázam, o ktoré je aktuálne veľký záujem.

Taktiež treba na sebe neustále pracovať , každému sa páči niečo iné, každého môže osloviť iná vec. Na internete si pozerám rôzne techniky, ako sa maľuje. Niekedy je to aj pre mňa španielska dedina, pozerám a vravím si: „Toto nedám!“ Ale potom začnem skúšať a moju tvorbu obohatím o zaujímavý, nový motív, vzor. Čím viac človek maľuje, tým viac chytí odvahu spraviť niečo iné.
Samozrejme musím mať na to aj chuť, lebo boli i dni, kedy som išla maľovať, chytila som štetec a vôbec sa mi nedarilo, myslela som si, že som to zabudla, mala som „okno“. Vtedy bolo najúčinnejšie nechať to tak, vyspať sa a na druhý deň sa mi už darilo. Aj na maľovanie musí byť nálada a chuť.

Na čo netreba zabúdať pri ručných výrobkoch, je práca s fotkou. Moja práca sa netočí len okolo maľovania, musím vedieť, ako produkt nafotiť, aby ľudí zaujal, pretože fotka predáva. Nedávno som prišla na to, že nie je vždy vhodné fotiť na bielom podklade, treba to meniť. Rozšírila som fotenie mojich výrobkov s použitým rôznych tapiet, kde vyniknú. Keď sa dá, fotím aj vonku, v tráve.

Moje fotografické začiatky.

Na záver ma čakajú nekonečné hodiny balenia.

Na jednej strane som rada, že sa mi uvoľni priestor v byte na nové výrobky, na druhej strane, túto robotu neznášam, pretože mi vie zabrať aj 3 hodiny, a to nerátam čas strávený na pošte.

Negatívom pri maľovaní je, že človek je stále zohnutý, trpí chrbtica a oči. Ruky mi trpnú, niekedy sa nad ránom budím, že si ich necítim.

Maľovanie na sklo a keramiku má svoje pre aj proti, ale neopustila by som to, moja záľuba ma teší, napĺňa.

Ako vyzerá samotný postup pri maľovaní?

 

Čo máš najradšej na svojej záľube?

Najradšej mám vymýšľanie nových vecí. Keď sú rovnaké objednávky, a ja maľujem od rána do večera stále jeden vzor na šálku s tanierikom napríklad, chýba mi vymyslieť niečo nové, tak niekedy, keď sa nájde trošinka času, alebo si privstanem skôr, alebo potiahnem do dlhej noci, tak si musím vytvoriť niečo, z mojej fantázie a vtedy mám pokoj na duši, až tak mi to dobre padne, že som mohla niečo nové vymyslieť.

Keď si povymýšľam nové veci, použijem ich navyše na svietnik, vázu, šálku s tanierikom, tieto výrobky mi ostanú doma a môžem ich ponúknuť, keď chce zákazník vybaviť objednávku za krátky čas, vie mi to pomôcť. Robím si novú zbierku, kde mám výrobky na rôzne témy (valentín, svadba,..) a môžem ich hneď ponúknuť. Nedávno som mala zákazníčku, ktorá chcela už hotovú šálku, mala ísť na nečakanú oslavu, vďaka tomu, že som mala v ponuke nie šálky, ako chcela, ale hotovú vázu, páčila sa jej a mohla oslávenkyňu obdarovať originálnym darčekom, z ktorého mala radosť.

Nie každý výrobok si môžem vyrobiť navyše, zákazníci majú svoje vlastné požiadavky. Ak si dá niekto namaľovať ženu podľa fotky, nemôžem spraviť dopredu blondínu s hnedými očami a v skutočnosti to bude čiernovláska s modrými očami. 

Veľa ľudí si pochvaľuje moje výrobky, sú originálne, môžem na sklo a keramiku namaľovať a napísať čokoľvek.

Už som maľovala aj emotikon hovienka na šálku. Dá sa všeličo spraviť. V žiadnom obchode by takýto výrobok ľudia nezohnali. Mala som zákazníčku, ktorá nemohla nikde kúpiť pivový pohár s futbalovým logom, tak som jej to namaľovala a konečne mohla potešiť svojho manžela, ktorý bol spokojný.
Nedávno som prekvapila priateľa na valentína, keď som mu namaľovala valentínsky motív na jeho bielu šálku od kávy a veľmi sa tomu potešil.

Moja tvorba nie je veľkovýroba, každý výrobok je iný, nový, jedinečný. Tvorím z každého rožku trošku, vyhoviem viacerým ľuďom. Venujem sa detičkám, svadbám, krstinám, prijímaniu a iným témam. Mám širokú klientelu.

Potešia ma komentáre k mojim produktom, vidím, že si ľudia dajú tú námahu napísať mi. Táto spätná väzba je pre mňa nakopnutím k tvorbe nových vecí.

A je niečo, čo ti je menej príjemné?

Nemám rada, keď musím robiť dookola to isté, čo sa stáva, keď je nával, napríklad na sviatky, koniec školského roka.

Je pre mňa menej príjemné, keď ľudia vymýšľajú a mám kresliť niečo proti mojej srsti, niečo, čo je pre mňa odpudzujúce. Nerada maľujem niečo, na čo nemám. Radšej si to dopredu premyslím a zruším objednávku, ako keby som to mala robiť. Viem, pokiaľ moje možnosti siahajú, viem, čo si môžem dovoliť.

Ak sa rozhodnem pre náročnú kresbu, je to pre mňa výzva, spravím to a niekedy to, čo som si myslela, že nezvládnem, spravím ľavou zadnou. Vtedy som ľuďom vďačná, že mi posielajú rôzne námety, čo by chceli.

Nedávno som mala skúsenosť pri maľovaní svadobnej sady, všetci chceli rovnaké citáty na šálke s tanierikom (čo dostali). Ja som si dala tú námahu a našla aj iné citáty a spravila navyše výrobky, odlišné. Tieto môžem mať ako zálohu, ak by chcel niekto niečo na rýchlo, stáva sa, keď zákazníci uvidia aj iné výrobky, tak sa im to páči a chcú ich. Stretávam sa s tým, keď zákazník nevidí hotový výrobok, nevie si ho predstaviť.

Nemala si niekedy chuť prestať maľovať?

Mala som chuť s tým prestať v poslednej dobe. Keď je toho veľa, nemám čas na nič, aj varenie je práca navyše, za ktorú som mohla niečo namaľovať, keď sa nakopí veľa objednávok a maľujem od rána do noci, a takto 7 dní v týždni, tak už ma to nebaví. Ale nedá mi to, rýchlo ma tento pocit prejde.

Skôr som mala chuť prestať zo začiatku, keď sa mi nedarilo. Nemala som cit v ruke, triasla sa mi, vtedy som s tým naozaj chcela párkrát skončiť, ale potom som si uvedomila, koľko peňazí som do toho investovala, tak som pokračovala.

Napriek tomu som mala dva roky prestávku. Bolo to v mojich začiatkoch, keď mi maľovanie moc nešlo, nemala som svoju stránku, robila som handmade výrobky len pre známych. Vždy dostali originálny darček k sviatku.

Zmena nastala, keď mi napísala kamarátka, že jej kolegyňa sa pýtala, či ešte maľujem. Ja som jej na to bez váhania a rozmýšľania odpovedala: “Nie, ale môžem.“ Chcela namaľovať svietnik, moje farby už boli zaschnuté, tak som vedela, že si musím kúpiť nové a opäť som začala maľovať. Vytvorila som si stránku na internete a keď som si chcela uložiť pár fotiek mojich výrobkov pokazila sa mi pamäťová karta a zmizli mi všetky fotky. Jediným riešením bolo pochodiť po rodine a opäť si nafotiť moje prvotiny, aby som mohla aspoň niečo zdieľať. Postupne som stránku zaplnila mojimi výrobkami a teraz by vám trvalo aj 3 dni, aby ste si ju celú prezreli.

Aké vlastnosti sú potrebné v maľovaní, aby bol človek úspešný?

Určite treba vymýšľať stále niečo nové, aby to upútalo zákazníkov.
Začínala som s priehľadným sklom, časom som doplnila šálky, tie boli zo začiatku čisto biele a postupne som doplnila rôzne farby šálok. Po novom som vymyslela dvojfarebné sklo na priesvitnej váze a do toho maľba, kde sa musí udržať farba, keď sa bude váza používať. Pokúpila som si spreje, rozšírila som svoj sortiment: spreje, laky. Prvé vázy, boli začiatky, na ktorých som si skúšala novú techniku. Vázy musím maľovať v rukaviciach, farba nie je odolná voči hocijakému mokrému fľaku, dotyku pokiaľ sa nezalakuje finálnym lakom. Zákazníci majú o vázy záujem, dokupujem rôzne odtiene sprejov, každý to chce mať podľa svojho domova.

Dôležitá je vytrvalosť, nevzdať sa, keď sa nedarí. Sú dni, keď chytím štetec do ruky a žiadna múza ma nekopne, idem robiť radšej niečo iné, alebo oddychujem.

Aké máš ciele do budúcnosti?

Najradšej by som sa venovala iba maľovaniu. Robím konečne to, čo ma baví a nemusím byť v robote zamestnaná 8 hodín, počúvať, ako ma naháňajú, buzerujú a robiť niečo, čo ma nebaví.

Láka ma maľovať na atypické tvary váz, kde kresba môže ukázať úplne inak, ako na klasickom tvare.
Ďalšie nové nápady mi určite prídu postupne.

Ako sa ti darí budovať svoju klientelu?

Príspevkami na fanpage, snažím sa pridávať, čo najviac, aby zákazníci videli, čo tvorím. Za posledný rok, ktorý som strávila na pnke zo zdravotných dôvodov, sa mi stránka rozbehla, veľa som pridávala príspevky, vymýšľala nové handmade výrobky a získala som svoju klientelu. Mám nových i vracajúcich sa zákazníkov (8 – 10krát), vedia, že sa na mňa môžu spoľahnúť, vždy im niečo vymyslím, čím potešia svojich blízkych, kamarátky. Stálym zákazníkom viem vyhovieť aj v expresnom termíne, aj keď mám plno. Je príjemné, keď viem, že sú s mojimi výrobkami spokojní.

Vytváram i súťaže, čo ľudí motivuje a prihlási sa veľa nových fanúšikov na moju stránku. Aj vďaka súťažiam mám na mojej fanpage vyše 3 tisíc lajkov. Inak by som sa tak rýchlo nedopracovala k takémuto počtu sledovateľov.

Svoje výrobky publikujem ešte na rôznych handmade stránkach.

Využívaš nejaké formy reklamy?

Dávnejšie som mala platenú reklamu na facebooku, keď som nemala žiadnych sledovateľov. Dala som si propagovať svoje výrobky, a vďaka tomu som ich získala.

Nejaká rada pre tých, ktorí by sa chceli naučiť maľovať na sklo, keramiku?

Chce to veľa trpezlivosti, keď už máte investovať do farieb a materiálu, nevzdajte to. Je lepšie sa dopredu rozhodnúť, či sa tomu chcete alebo nechcete venovať. Keď sa vám zo začiatku nebude dariť, jedného dňa to príde, nevešajte hlavu. Vytrvajte v skúšaní, nie je to až tak náročné.

Kde sa o tebe môžu ľudia dozvedieť?

Na mojej fanpage: Maľované sklo – Martina Šťastná.

Ku každej objednávke (darčeku) dostane zákazník kartičku s kontaktom a pokynmi, kde je uvedená starostlivosť o ručne maľovaný výrobok.


Ďakujem Maťka za rozhovor. Bolo pre mňa veľmi príjemné počúvať, s akým nadšením hovoríš o svojej vášni a sledovať ťa pri maľovaní. Hneď som dostala chuť niečo kreatívne vytvoriť.

Pre mňa náš rozhovor splnil posolstvo, ktoré chcem posúvať študentom, všetkým, ktorí nevedia, čomu sa majú venovať alebo ešte nenašli svoju osudovú vášeň.

Nie je nič krajšie, ako mať radosť z práce, tešiť sa na ňu. Každá záľuba/vášeň/profesia má aj svoje nevýhody, ale čo by malo prevažovať, je radosť z činnosti.


 

Rada motivuje a podporuje študentov. Sprevádza ich k hlbšiemu spoznaniu seba, svojich schopností, silných stránok. Pomáha im správne sa rozhodnúť, ktorým smerom sa majú uberať po strednej škole. Viac o Anete si prečítajte tu >> Aneta je autorkou e-booku 5 krokov k zmene.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.