Premýšľate, či máte ísť študovať na vysokú školu? Prinesie vám štúdium aj niečo iné, ako „len“ titul?
V dnešnej dobe má veľa ľudí vysokoškolský titul a možno poznáte aj takých, ktorým by ste nedali ani maturitné vysvedčenie, nie to vysokoškolské. A tak možno váhate, či to nebude 5 zabitých rokov (záleží od odboru, študuje sa aj 6 rokov v rámci denného štúdia). Či vám môže dať vysoká škola nejakú HODNOTU?
Možno sa vám páči predstava predĺženia študentského života, kedy budete mať stále dosť času na kamarátov, záľuby, cestovanie, ľubovoľné trávenie svojho voľného času pred prvým zamestnaním, rodinou.
Možno sa na vysokoškolské štúdium tešíme, radi sa učíte, vzdelávate a jedine na akademickej pôde môžete získať titul a následne pracovať vo vašej vytúženej profesii.
Alebo chcete študovať bez nejakých emócii a pocitov okolo toho.
Ja sama som si nebola istá výberom vysokej školy. Po strednej škole – gymnáziu to bola „rozumná“ voľba pokračovať vysokoškolským štúdiom lebo som si nevedela predstaviť, kde by som sa asi zamestnala. Iba s gymnáziom by som mohla robiť jedine v nejakej fabrike alebo predajni (moja predstava). Takáto práca ma nelákala. Na vlastné podnikanie by som vtedy nemala odvahu a ani som nad touto možnosťou neuvažovala.
Ak by som sa mala dnes opäť rozhodnúť, či ísť alebo neisť študovať na vysokú školu, išla by som ZNOVA. „Pozmenila“ by som odbor, ale oblasť – práca s ľuďmi by ostala.
Vysokoškolské štúdium ma obohatilo v mnohých smeroch. Študovala som denne aj externe. Denná forma mi vyhovovala najviac. Mám vyštudovanú sociálnu pedagogiku. Keď som končila denné bakalárske štúdium, mala som už prácu na dohodu v odbore a v tom čase neotvorili na Žilinskej univerzite magisterské štúdium. Jediná voľba bolo externé štúdium na Trnavskej univerzite, ktoré mi nevyhovovalo.
Často som sa musela premáhať, aby som po večeroch písala práce, učila sa na skúšky, písala diplomovú prácu. V robote som bývala od rána do večera, veľa času mi zabralo aj cestovanie do práce. Kvôli robote, ktorá ma bavila som nechcela ísť študovať denne, ďaleko od bydliska. Napriek tomu, že mi táto forma štúdia úplne nevyhovovala, chcela som si zvýšiť kvalifikáciu a rozšíriť moju pracovnú náplň.
Podelím sa s vami o tipy, ktoré keď využijete uspejete vo svojom odbore a pracovná ponuka bude na vás čakať skôr, ako budete držať v ruke váš diplom.
Ale nebudem vás klamať, počas štúdia vás môžu napadnúť myšlienky: „Toto sa mám naozaj učiť? Na čo mi to bude?“, „Má dobrú náladu? Za 5 minút mám skúšku?“, „Kde mám zohnať odporúčané knihy?“, „To sa mám naučiť za týždeň???“, „Spravil u neho niekto skúšku aj na prvýkrát?“, "Ako tento človek môže učiť?"... Čo študent, to by bola nejaká „hláška“ z vysokej školy.
Taktiež sa môže stať, že počas štúdia budete mať chuť všetko zabaliť a už sa do školy nevrátiť. Môžete mať ťažkosti s určitými predmetmi, učiteľmi, spolužiakmi (nemyslím nič extrémne). Ale asi ani na základnej a strednej škole to nebolo všetko dokonalé.
Ak ste sa dobrovoľne rozhodli pre vysokoškolské štúdium, váš odbor vás zaujíma, využite štúdium na maximum a investujte svojich 5 alebo 6 rokov života kvalitne, zmysluplne.
Vysoká škola = svet plný možností.
Čo môžete urobiť, aby ste využili vysokú školu na maximum?
Prinášam vám 9 tipov, ako môžete rozšíriť svoje vedomosti, zručnosti, mať nielen teoretické poznatky, ale najmä praktické skúsenosti. A pomedzi vzdelávanie nezabudnúť na komunikáciu a stretávanie sa s rovesníkmi, zábavu.
Pracujte s informáciami, ktoré vám vyučujúci budú prezentovať, poskytovať. Pýtajte sa, keď nerozumiete, alebo sa pýtajte, ak vás niečo zaujme a chcete vedieť viac (môžete dostať tip na knihu, experta v danej oblasti). Diskutujte so spolužiakmi o problematike, rôznych témach vo vašom odbore.
Moja rada: Premýšľajte nad poznatkami, vytvárajte si vlastný názor, argumentujte.
Ak sa organizujú diskusie, spoločenské podujatia zúčastňujte sa ich. Je na sociálnej sieti skupina, kde sú ľudia z vášho odboru? Pridajte sa tam.
Moja rada: Spájajte sa s inými ľuďmi, vymieňajte si informácie, udržujte osobný kontakt.
Začnite sledovať odborníkov z praxe a hlavne tých, ktorých práca vás zaujme. Ak bude mať daný odborník verejné vystúpenie, prednášku, pozrite si ju. Vyšla mu kniha? Prečítajte si ju.
Moja rada: Investujte svoj čas a učte sa od expertov.
Moja rada: Venujte pozornosť témam, ktoré vás bavia, zaujímajú.
Erasmus+ je program Európskej únie v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu.
Ak by ste sa chceli o Erasme dozvedieť viac: https://www.erasmusplus.sk/.
Ak vás program Erasmus+ zaujal, zistite si:
V čom vás môže program Erasmus+ obohatiť?
„Erasmus program mi umožnil cestovať a spoznať bližšie cudziu kultúru. Vďaka dlhšiemu pobytu a výuke som sa mohla zdokonaliť v jazyku aj po odbornej stránke. Tiež veľa zážitkov, skúsenosť a možnosť spoznať nových ľudí a bežný študentský život v inej krajine.“ Zuzka
„Program Erasmus byl pro mě jednou z věcí, kvůli které jsem chtěla jít na vysokou školu, a tak jsem v roce 2019 vyrazila na půl roku do španělské Valencie. Byl to nejlepší půlrok v mém životě a asi nejzásadnější rozhodnutí, jaké jsem kdy udělala.
Na začátku jsem měla spoustu obav z cizího jazyka, výuky a vůbec z toho, jak to tam sama tak dlouho zvládnu. Vyřízení nebylo vůbec složité a než jsem se nadála, byla jsem ve Španělsku. Přestože jsem měla trochu strach, byl to neuvěřitelný pocit, že jste někde jen sami za sebe.
První týdny jsem poznávala své nové spolužáky z celého světa a prozkoumávala okolí, které bylo opravdu nádherné. Moc jsem si užívala bydlení bez rodičů, hospodaření s penězi a hlavně obrovskou svobodu.
Výuka probíhala od pondělí do čtvrtku, učitelé byli moc milí a všichni se nám snažili co nejvíce pomoci. Našla jsem si tam spoustu přátel z celého světa, přestože má angličtina na začátku nebyla moc dobrá. Po chvíli jsem se rozmluvila a má úroveň angličtiny i španělštiny se mnohonásobně zvýšila.
Půlrok utekl jako voda a přestože se to někomu může zdát dlouho, klidně bych si pobyt prodloužila, kdyby to bylo možné. Možná si mnozí z vás říkáte, že nechcete opustit svou rodinu a přátele doma, ale semestr je opravdu krátký a vždy můžete být v kontaktu nebo se dokonce navštívit.
Život v cizí zemi vám dá tolik, že si to teď možná neumíte ani představit, ale získáte obrovský nadhled, vyzkoušíte si studovat na zahraniční univerzitě a získáte tak mnoho zkušeností, které se vám budou hodit třeba do životopisu. Zároveň také poznáte lépe sami sebe v různých životních situacích.
Jako studenti v dnešní době máme úžasné možnosti nejen pro samotné studium, ale také pro cestování a zapojení se do mezinárodních projektů. Jsem moc vděčná za to, že jsem tuto příležitost mohla využít a pokud to bude možné, určitě pojedu znovu. Všem studentům Erasmus doporučuji všemi deseti!“ Pavlína, 23 rokov
Pokiaľ by ste sa o Erasme chceli dozvedieť viac, odporúčam vám e-book Pavlíny „KOMPLETNÍ PRŮVODCE PRO STUDIUM V ZAHRANIČÍ“, v ktorom nájdete užitočné informácie o vybavení potrebných dokumentov, výbere predmetov, riešenie rôznych krízových situácií a mnoho ďalších užitočných tipov. Ako hovorí Pavlína: „Kdybych tohoto průvodce měla na svém prvním Erasmu, ušetřil by mi spoustu času, peněz i starostí.“
Moja rada: Využívajte výhody a benefity, ktoré vaša vysoká škola umožňuje. Niekedy „krok do neznáma“ je najlepšia voľba.
Vďaka tomuto tipu, môžete získať prácu skôr, ako doštudujete.
Využite svoj voľný čas na bezPLATnú prax aj v iných zariadeniach (nie všade sa to, ale dá). A odporučila by som vám viac zariadení. Táto prax vám neprinesie plat vo forme peňazí (väčšinou), ale dá vám oveľa viac. Získate skúseností, nové poznatky, zistíte, ako to funguje v praxi, vďaka čomu sa budete v budúcnosti ľahšie rozhodovať, kde by ste chceli pracovať (a aj nechceli) a ak budú s vašou prácou spokojní onedlho vás bude čakať pracovná zmluva.
Veľa študentov si myslí, že stačí splniť povinné veci na vysokej škole, a keď budú mať diplom všade sa budú o nich „trhať“, aby ich zamestnali. Skôr to býva naopak.
Moja rada: Absolvujte prax navyše. Praktické skúsenosti vás naučia viac, ako len samotná teória.
Tento tip vám rovnako zvýši šancu nájsť rýchlo zamestnanie. Zisťujte, či si môžete spraviť nejaké školenie, kurz v odbore aj zatiaľ s neukončeným vzdelaním.
Nerobte si všetko, čo môžete mať, vyberajte si školenia, kurzy, semináre, ktoré vás zaujmú. Nie každé vzdelávanie je kvalitné, hľadajte referencie, poraďte sa napríklad aj s učiteľmi.
Moja rada: Extra vzdelávanie nevnímajte, ako vyhadzovanie peňazí. Je to investícia do vás, vašich vedomostí, zručností. Časom sa vám vráti. Rozvíjajte sa, napredujte.
Veľa podnetných, nových informácii býva práve zo zahraničných zdrojov a na Slovensko to niekto prinesie.
Ovládanie cudzieho jazyka a najmä anglického vám umožní možno nie práve na vysokej škole, ale skôr po nej absolvovať aj zahraničné vzdelávania, učiť sa od zakladateľov nejakej metódy, techniky. Popri práci budete mať menej času na učenie sa angličtiny.
Moja rada: Cudzí jazyk využijete vždy. Tak prečo ho neovládať?
Moja rada: Konajte tak, aby vysoká škola bola pre vás nezabudnuteľná.
Vysokoškolské vzdelanie nepovažujem za jedinú možnosť, ako môžete byť úspešní v živote. Titul vám úspech nezaručí. Úspech dosiahnete VY svojou prácou, vedomosťami, zručnosťami, vytrvalosťou v oblasti, ktorá vás baví. Ak sa pre vysokoškolské štúdium rozhodnete, využite ho zmysluplne vo svoj budúci pracovný prospech.
Otvorte sa svetu plnému rôznych možností. Ak ich ešte nevidíte začnite im venovať pozornosť.